ROMÂNIA
JUDEŢUL TULCEA
PRIMARIA COMUNEI CIUCUROVA

Comuna CIUCUROVA Str.principala nr. 172 cod poștal 827055; tel: 0240576579; fax: 0240576501; e-mail: secretar@primariaciucurova.ro

harta site: Descriere >>> Social Cultural

Social Cultural Tradiţii locale Relief, Climă, Faună

Aspecte sociale şi culturale din Comuna Ciucurova

Situaţia demografică

Structura etnică actuală a satului a început să se formeze în secolul al XVIII-lea, când în sat şi-au făcut apariţia, alături de români şi turci, ucrainenii. Aşezarea, care de-a lungul timpului a fost strămutată de trei ori, s-a înfiripat în secolele XV-XVI ca urmare a colonizărilor cu populaţie turcească iniţiate de guvernul otoman. Începând cu anul 1857, în Ciucurova, au venit coloniştii germani. Romii din sat au venit aici în urmă cu 70 de ani şi sunt rudari. Recensământul din 2002 a înregistrat un număr de 1475 locuitori, majoritatea români, 100 ucraineni, 7 aromâni şi câţiva rromi. Din punct de vedere demografic nu se înregistrează spor natural în Ciucurova, raportul fiind 31 naşteri la 40 de decese. Populaţia stabilă după domiciliu a comunei era la 1 iulie 2010, conform datelor Direcţiei Judeţene de Statistică Tulcea de 2199 persoane , însă, conform Primăriei Ciucurova, există un număr de 1830 persoane peste 18 ani. La nivelul anului 2009, numărul stabilirii de domiciliu în comună era de 25, faţă de cel al plecării cu domiciliul din localitate ce atinge 46 . Problemele sociale cele mai acute în comună sunt sărăcia, slaba calificare a forţei de muncă şi migraţia.

p1-  admin, 09-02-2012

•  Primar   •  Strategii   •  Organizare   •  Hotarari   •  Anunturi   •  Formulare   •  Stare Civila   •  Servicii   •  Informatii Financiare   •  Contact   •  Pagina de Start  •